Aktualności

XVII edycja konkursu historycznego ,,Epoka Prymasa Tysiąclecia"


7 lutego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie odbył się finał siedemnastej edycji konkursu historycznego ,,Epoka Prymasa Tysiąclecia", w którym zmierzyło się ponad sześćdziesięciu uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z województwa podlaskiego. Środki finansowe na zakupienie nagród rzeczowych oraz pucharów dla zwycięzców przeznaczyło Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, patron honorowy konkursu.

 

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą historyczną w części ustnej i pisemnej, a jury przyznało nagrody i puchary w kategoriach drużynowych i indywidualnych. Niezwykle wysoki poziom tegorocznego konkursu podkreślił wieloletni członek komisji konkursowej, dr hab. Krzysztof Sychowicz z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. 

 

Serdeczne podziękowania za organizację konkursu dyrekcji, w tym dyrektor Alicji Bańkowskiej oraz nauczycielom, a także gratulacje wszystkim uczestnikom złożył wręczający nagrody Wicestarosta Wysokomazowiecki, Leszek Gruchała.

 

Jestem dumny z tego, że mamy takie inicjatywy w naszych szkołach. Ten konkurs odbywa się od siedemnastu lat, a poziom jest bardzo wysoki. Cieszy to, że potraficie przybliżyć ten niełatwy temat, tę historię nieraz zagmatwaną, trudną, odległą. Takiej wiedzy nie da się przyswoić w jeden czy dwa wieczory. To jest ciężka, długa praca i za to wam dziękuję. 

 

Inicjatorką konkursu, którego pierwsza edycja odbyła się w 2003 roku, była obecna Burmistrz Czyżewa, a wcześniej Dyrektor Szkoły, pani Anna Bogucka. W 2001 roku szkoła przyjęła imię kard. Stefana Wyszyńskiego, a ideą konkursu było popularyzowanie wiedzy o Prymasie i jego dorobku, a także poszerzenie wiedzy historycznej z okresu, kiedy żył Prymas Tysiąclecia.

 

Zarówno w klasyfikacji drużynowej jak i indywidualnej uczniowie z terenu naszego powiatu mogą pochwalić się bardzo dobrymi wynikami. Wśród szkół podstawowych i gimnazjów trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Rosochatem Kościelnem, drugie ex aequo Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Zambrowie i Miejski Zespół Szkół w Wysokiem Mazowieckiem, zaś pierwsze miejsce Miejskie Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zambrowie.

 

W kategorii szkół ponadpodstawowych trzecie miejsce zajęli gospodarze konkursu, czyli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie, drugie miejsce Zespół Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Wysokiem Mazowieckiem, a pierwsze Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży.

 

Zwycięzcą indywidualnym w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów został Maciej Bączyk, uczeń Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Zambrowie, który na szczycie podium znalazł się już po raz trzeci. Wśród laureatów w kategorii szkół ponadpodstawowych znaleźli się uczniowie powiatu wysokomazowieckiego: Magda Sienicka z Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Wysokiem Mazowieckiem (5. miejsce) oraz Mateusz Wawrzeńczuk z ZSOiZ w Czyżewie (3. miejsce). Zwyciężyła Ewa Lemańska z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży.

 

Uczestnikom, organizatorom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy!