Aktualności

XX Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu


Uroczystość Niedzieli Palmowej pod Patronatem Duchowym Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Tadeusza Pikusa Ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej stały się już tradycją w ciechanowieckiej parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Ten dzień był jednocześnie zakończeniem i podsumowaniem XX Regionalnego Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej, organizowanego przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem oraz Parafie pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. O godz. 9.30 uczestnicy Konkursu ze swoimi palmami przywitali przed plebania JE Księdza Biskupa oraz gości. Ksiądz Biskup poświęcił wszystkie palmy i poprowadził uroczystą procesję Niedzieli palmowej do kościoła na Mszę Świętą.

W procesji i Mszy Świętej uczestniczyli m.in. samorządowcy wszystkich szczebli, członkowie Rady Muzeum, dyrektorzy szkół i instytucji kultury, nauczyciele, uczestnicy Konkursu ze swoimi palmami, parafianie oraz członkowie „Bractwa Kurkowego” w strojach szlacheckich.

Na zakończenie Mszy Świętej Dyrektor Muzeum Rolnictwa Dorota Łapiak oraz Zastępca Dyrektora Anna Wiśniewska dziękując za wieloletni patronat duchowy nad Konkursem złożyły na ręce Księdza Biskupa Tadeusza Pikusa pisankę z panorama Drohiczyna wykonaną przez Pana Wojciecha Boguckiego.  

Po Mszy Świętej w Muzeum wszyscy uczestnicy Konkursu odebrali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem oraz Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Palmy, które brały udział w Konkursie i zostały przekazane przez autorów do Muzeum oglądać można na wystawie pokonkursowej w Muzeum Rolnictwa w zabytkowym kościele z Bogut na terenie Skansenu.

W tym roku do Konkursu zgłoszonych zostało 544 palmy wykonane przez m.in. uczniów i wychowanków przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych, zawodowych i średnich, ośrodków opiekuńczych i szkolno- wychowawczych, warsztatów terapii zajęciowej, uczestników ośrodków kultury, uniwersytetów trzeciego wieku oraz osobny indywidualne z Podlasia i Mazowsza. Uczestnicy Konkursu pochodzą z terenu 5 powiatów: wysokomazowieckiego, ostrowskiego, siedleckiego, siemiatyckiego, bielskiego i miasta Łomża.

Wśród wszystkich ocenionych przez dziewięcioosobowe jury 19 palm otrzymało nagrody specjalne, 26-I nagrodę, 38 palm II nagrodę, 83- III nagrodę, IV nagrodę- 74 palmy, 117 palm wyróżniono, pozostałym wykonawcom 162 palm przyznano nagrody pocieszenia. 25 palm, które nie spełniły wymogów regulaminowych nie zostało ocenionych.

XX edycja Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej oraz uroczystości Niedzieli Palmowej przyciągnęły ponad 1200 osób. Oprócz mieszkańców parafii Ciechanowiec oraz uczestników Konkursu z rodzinami, w uroczystości uczestniczyły grupy zorganizowane z Mazowsza i inni turyści przybyli z różnych regionów Polski.

Relacje z przebiegu Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej ukazały się w tygodniku Głos Siemiatycz, Radio Białystok, programie Obiektyw TVP o Białystok oraz na wielu stronach internetowych i portalach społecznościowych.