Aktualności

XXI Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu


Uroczystość Niedzieli Palmowej pod Patronatem Duchowym Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Tadeusza Pikusa Ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej stała się już tradycją w ciechanowieckiej parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Ten dzień był jednocześnie zakończeniem i podsumowaniem XXI Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej, organizowanego przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem oraz Parafię pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. O godz. 9.30 uczestnicy Konkursu ze swoimi palmami przywitali przed plebanią gości oraz JE Księdza Biskupa, który poprowadził uroczystą procesję Niedzieli Palmowej do kościoła na Mszę Świętą i poświęcił wszystkie palmy.

W procesji i Mszy Świętej uczestniczyli m.in. przedstawiciele Władz Państwowych i Samorządowych wszystkich szczebli, członkowie Rady Muzeum, dyrektorzy szkół i instytucji kultury, nauczyciele, uczestnicy Konkursu ze swoimi palmami, parafianie oraz członkowie „Bractwa Kurkowego”  w strojach szlacheckich.

Na zakończenie Mszy Świętej Dyrektor Muzeum Rolnictwa Dorota Łapiak oraz Zastępca Dyrektora Anna Wiśniewska dziękując za wieloletni patronat duchowy nad Konkursem złożyły na ręce Księdza Biskupa Tadeusza Pikusa pisankę z Chrystusem Zmartwychwstałym wykonaną przez Pana Wojciecha Boguckiego.

Po Mszy Świętej w Muzeum wszyscy uczestnicy Konkursu odebrali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz Teresę i Mariana Leszczyńskich z Ciechanowca. Palmy, które brały udział w Konkursie i zostały przekazane przez autorów do Muzeum oglądać można na wystawie pokonkursowej w Muzeum Rolnictwa w zabytkowym kościele na terenie skansenu.

W tym roku do Konkursu zgłoszonych zostało 543 palmy wykonane przez m.in. uczniów i wychowanków przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych, zawodowych i średnich, ośrodków opiekuńczych i szkolno-wychowawczych, warsztatów terapii zajęciowej, uczestników ośrodków kultury, uniwersytetów trzeciego wieku oraz osoby indywidualne z Podlasia i Mazowsza. Uczestnicy Konkursu pochodzą z terenu 6 powiatów: wysokomazowieckiego, ostrowskiego, sokołowskiego, siemiatyckiego, bielskiego, białostockiego i miasta Łomża.

Wśród wszystkich ocenionych przez dziesięcioosobowe jury 12 palm otrzymało nagrody specjalne, 24 palmy – I nagrodę, 35 palm - II nagrodę, 69 palm – III nagrodę, 106 palm – IV nagrodę, 208 palm wyróżniono, pozostałym wykonawcom 88 palm przyznało nagrody pocieszenia.     

XXI edycja Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej oraz uroczystości Niedzieli Palmowej przyciągnęły ponad 1200 osób. Oprócz mieszkańców parafii Ciechanowiec oraz  uczestników Konkursu z rodzinami, w uroczystości uczestniczyły grupy zorganizowane z Mazowsza i inni turyści przybyli z różnych regionów Polski.

Relacje z przebiegu Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej ukazały się w tygodniku Głos Siemiatycz, Radiu Białystok, Katolickim Radiu Podlasie, TVP o. Białystok oraz na wielu stronach internetowych i portalach społecznościowych.

Ocena palm miała miejsce 13 marca, wyniki Konkursu opublikowane zostały na stronie internetowej Muzeum www.muzeumrolnictwa.pl. gdzie umieszczono sprawozdanie z przebiegu Konkursu wraz  z dokumentacją fotograficzną.

Wsparcie finansowe ze środków Starostwa Wysokomazowieckiego zostało przeznaczone na zakup nagród laureatom Konkursu.