Aktualności

Zalew w Czyżewie już otwarty


24 maja 2014 r. w sobotnie słoneczne południe mieszkańcy Czyżewa i okolic byli świadkami uroczystości otwarcia dwóch ważnych inwestycji – targowiska miejskiego i pięknego zalewu. Uroczystości wpisywały się w VII Święto Rodziny, które przybrało w tym roku formę I Pikniku nad Zalewem. Po otwarciu i poświęceniu targowiska wszyscy udali się nad zalew, gdzie odbyły się główne uroczystości.

 Wśród gości, których na molo przywitała Burmistrz Czyżewa Pani Anna Bogucka byli m.in. - Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Pan Mieczysław Baszko, Poseł na Sejm RP Pan Jacek Bogucki, Prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Pan Robert Żyliński, Dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku Pan Zbigniew Zalewski, Kierownik WZMiUW w Łomży Pan Krzysztof Zieliński, radni sejmiku, powiatu i gminy, wójtowie i burmistrzowie i wiele innych osób.

 Pani Burmistrz w wystąpieniu podkreśliła, że jest dumna i cieszy się z tej trudnej i długo oczekiwanej inwestycji, która wymagała dużo zabiegów i pracy, ale daje też dużo satysfakcji i radości, że udało się ją zrealizować. Podziękowała wszystkim, którzy wspierali ją w tym ważnym zadaniu – wicemarszałkowi, dyrektorowi WZMiUW i posłowi. Występujący Wicemarszałek Mieczysław Baszko, Zbigniew Zalewski Dyrektor WZMiUW, Robert Żyliński Prezes SSSE i Jacek Bogucki Poseł na Sejm gratulowali pięknej inwestycji i podkreślali odwagę i konsekwencję władz w dążeniu do celu a także dużą umiejętność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, dzięki którym Czyżew wyraźnie się rozwija. Prezes SSSE wspomniał też, że prowadzone są rozmowy na temat włączenia terenów przemysłowych w Czyżewie do SSSE co dałoby większe szanse na pozyskanie nowych przedsiębiorców.

Po wystąpieniach Ksiądz Dziekan Eugeniusz Sochacki poświęcił zalew, tak by mieszkańcy mogli z niego bezpiecznie korzystać.

Ciekawą i nietypową formę miało przecięcie wstęgi. Pani Burmistrz z gośćmi otwierała zalew na rowerach wodnych, co było zadaniem niełatwym, ale jednocześnie przyniosło wszystkim wiele radości i uśmiechu.

Po rejsie na brzegu zalewu na Panią Burmistrz czekała niespodzianka – do Czyżewa przybył sam Król Neptun – władca mórz i wszelkich wód, który wraz z żoną przekazał część swojego królestwa „zalewu” we władanie burmistrzowi, przyjął ją do braci wodnej i nazwał „Czarną Perłą”. Był to fajny i wesoły akcent przygotowany przez młodzież ZSOiZ w Czyżewie.

Nad zalewem dla dzieci i dorosłych było przygotowanych wiele atrakcji – konkursy, zawody, pokazy kulinarne, pokazy jazdy ekstremalnej rowerem, zjeżdżalnie, bańki mydlane, stoiska malowania twarzy, stoiska handlowe i wiele innych atrakcji.

Największą popularnością cieszyła się możliwość pływania kajakami, rowerami wodnymi i łódką – można było poczuć się prawie jak na Mazurach. Dobrą wiadomością jest, że sprzęt wodny będzie dostępny dla mieszkańców.

Oczywiście nad zalewem nie mogło zabraknąć dobrej muzyki żeglarskiej, którą zapewnił kultowy zespół szantowy EKT – Gdynia i mogliśmy usłyszeć utwory takie jak „Gdzie ta keja”, „Hej me Bałtycki Morze” i wiele innych. Klimat był niepowtarzalny, wszyscy wspaniale się bawili, zapewnione były także kiełbaski i możliwość grillowania na plaży. Zapewne do tradycji wpisze się Rodzinny Piknik nad Zalewem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomagali nam w organizacji I Pikniku nad Zalewem. Podziękowania kierujemy także do sponsorów: SOKOŁÓW S.A., Zakłady Mięsne Czyżew, BS Czyżew, ESAM Hanna i Jerzy Sieniccy, PRIMATOR Henryk Kraszewski, POLNA Piekarnia-Cukiernia Bronisława Dmochowska, KRASBUD, Clovin.

 

Dziękujemy