Aktualności

Zieloan Gala w Szepietowie


Zielona Gala, Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego i Dzień z Odnawialnymi Źródłami Energii to imprezy, które 30 i 31 maja organizuje Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Na zwiedzających czekają pokazy, ciekawe wykłady, konkursy i bogata oferta wystawiennicza. Do Szepietowa przyjedzie ponad 150 wystawców. Zapowiada się majówka pełna atrakcji.

 

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie już po raz dziesiąty organizuje Zieloną Galę i po raz ósmy Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego.

 

Zielona Gala

Zielona Gala to jedna z największych w Polsce imprez poświęcona technologii produkcji pasz z użytków zielonych. Dwudniowy pobyt w Szepietowie to szybki kurs przygotowawczy do sianokosów. Do Szepietowa przyjadą producenci maszyn i urządzeń zielonkowych. W jednym miejscu rolnicy będą mieli okazję dokonać przeglądu maszyn, kosztów ich eksploatacji i wydajności, a także zapoznają się z technologią zbioru.

Najbardziej oczekiwany punkt każdej Zielonej Gali to widowiskowy pokazy pracy maszyn. Początek 31 maja po godzinie 12.00. Na 8 hektarach swoje możliwości techniczne zademonstruje prawie 200 maszyn i urządzeń, w tym: kosiarki, przetrząsarki, zgrabiarki, prasy, prasoowijarki, przyczepy zbierające, sieczkarnie polowe oraz owijarki do bel. Tradycyjnie dbamy o bezpieczną pracę na roli, KRUS w Białymstoku zaprezentuje pokaz bezpiecznej obsługi maszyn do zbioru zielonek. Dla najbardziej wytrwałych uczestników pokazów czeka nagroda o wartości 1000 zł, ufundowana przez firmę HANBUD.

Teoretyczna część gali upłynie pod znakiem seminariów i wykładów. Będą one dotyczyć racjonalnego użytkowania łąk i pastwisk. Można będzie się dowiedzieć, jak przedłużyć żywotność użytków zielonych i na co zwrócić uwagę przy produkcji pasz objętościowych. Zielona Gala to również okazja do skorzystania z fachowego doradztwa, swoje stoiska będą miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa. Ponadto prezentowane będą poletka doświadczalne PODR w Szepietowie.

 

Targi budowlane

Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego przyciągną do Szepietowa kilkudziesięciu wystawców, prezentujących szeroką ofertę produktów dla budownictwa inwentarskiego oraz nowoczesne rozwiązania dla domu. W Szepietowie można będzie się dowiedzieć, jak nowocześnie i zgodnie z najnowszymi trendami wybudować oborę, chlewnię, budynek gospodarczy, czy dom. Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą wystawców z materiałami budowlanymi, instalacyjnymi i chemią budowlaną.

 

Dzień z OZE

Tegoroczna edycja targów budowlanych poświęcona będzie systemom energooszczędnym. 30 maja odbędzie się Dzień z Odnawialnymi Źródłami Energii. Będzie to doskonała okazja do zapoznania się z korzyściami płynącymi z zastosowania systemów energooszczędnych i wymogami niezbędnymi przy ich instalacji.

Firma OPTIMA POLSKA przygotowuje blok tematyczny. Eksperci udzielą szczegółowych informacji na temat istniejących rozwiązań, kosztów inwestycji i możliwości dofinansowania. Na zainteresowanych czekają liczne pokazy. Będzie okazja obejrzeć pracę instalacji fotowoltaicznej i systemów solarnych. Jako jedni z pierwszych zaprezentujemy na żywo pracę wiertnicy geotermalnej.

 

Zapraszamy do Szepietowa!

PROGRAM

Zielonej Gali

 

 

30 maja 2015 r. (sobota) – tereny wystawowe

 

10.00

Otwarcie Targów

 

Wykłady:

11.00

Podsiew jako zabieg przedłużający żywotność użytków zielonych – Marcin Mierzejewski, firma DSV

11.30

Nowe spojrzenie na produkcję pasz objętościowych z użytków zielonych – Przemysław Sowul, firma Sowul&Sowul

12.00

Małe biogazownie w przemyśle rolno-spożywczym – projekt BIOGAS3 – Łukasz Łepecki, firma Fundeko

 

31 maja 2015 r. (niedziela) – tereny wystawowe

 

10.00

Konferencja: Racjonalne użytkowanie łąk i pastwisk oraz pozyskiwanie pasz z użytków zielonych, a efektywność produkcji mleka – prof. dr hab. Kazimierz Grabowski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (namiot PODR)

12.00

Rozstrzygnięcie konkursów: Hit Zielonej Gali i Hit Targów Budowlanych

12.15

Pokaz bezpiecznej obsługi maszyn do zbioru zielonek – KRUS w Białymstoku – Marek Milewski

12.30

POKAZ ZIELONEJ GALI

 

W programie:

Prezentacja upraw doświadczalnych PODR w Szepietowie

Pokaz techniczny tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego

 

PROGRAM

Podlaskich Targów Budownictwa Wiejskiego

 

Dzień z Odnawialnymi Źródłami Energii

 

30 maja 2015 r.

(tereny wystawowe, stoisko firmy Optima Polska)

10.00

Otwarcie Targów

10.15

Ogniwa fotowoltaiczne, a energetyka obywatelska– pokaz działającej instalacji fotowoltaicznej – mgr inż. Robert Słotwiński, firma Optima Polska

10.50

Możliwości finansowania instalacji fotowoltaicznych – Konrad Piekarski, specjalista ds. funduszy unijnych

11.00

Kolektory słoneczne na naszych domach –

– prezentacja największej inwestycji montażu kolektorów słonecznych w województwie podlaskim

– możliwości finansowania instalacji kolektorów słonecznych

mgr inż. Jarosław Danowski, konsultant ds. funduszy unijnych

11.30

Przerwa kawowa

12.00

Pompy ciepła jako alternatywne ogrzewanie w gospodarstwach domowych i obiektach publicznych – mgr inż. Bartosz Bigosiński, Alpha InnoTec

12.45

Możliwości finansowania instalacji pomp ciepła – mgr inż. Konrad Piekarski, specjalista ds. funduszy unijnych

13.00

Odwierty geotermalne do pomp ciepła – pokaz odwiertu geotermalnego wykonywanego za pomocą wiertnicy GRD 4R – mgr inż. Andrzej Wieszołek, Tracto-Technik