Aktualności

Zielona Gala Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego - Szepietowo 24-25 maja 2014


Po raz dziewiąty na polach Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, w ramach Zielonej Gali, odbędą się prezentacje maszyn do zbioru i konserwacji pasz z użytków zielonych. W jednym miejscu i w jednym czasie będzie można porównać różne technologie, oferty handlowe maszyn zielonkowych przeznaczonych do produkcji sianokiszonek i siana, do transportu oraz zadawania pasz. Rolnicy będą mieli okazję dokonać pełnego przeglądu maszyn do zbioru zielonek. Zapoznają się z technologią zbioru, kosztami eksploatacji i wydajnością maszyn w ruchu.

Ważnym elementem Zielonej Gali będą wykłady na temat produkcji pasz z użytków zielonych i ich renowacji w województwie podlaskim. Można będzie dowiedzieć się m.in. o nowościach w produkcji pasz objętościowych, o niewykorzystanym potencjale białka z pola oraz o odpowiednim doborze gatunków traw do uzyskania wysokojakościowej paszy objętościowej w gospodarstwie.

Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego to wydarzenie towarzyszące Zielonej Gali.

Kilkudziesięciu wystawców zaprezentuje szeroką ofertę materiałów do budownictwa inwentarskiego oraz nowoczesne rozwiązania dla domu. Uzupełnieniem merytorycznym będą wykłady na temat innowacyjnych rozwiązań technologicznych stosowanych w budownictwie inwentarskim

Targi to również okazja do skorzystania z fachowego doradztwa. Swoje stoiska będą miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa,na czele ze specjalistami z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

W majowy weekend odbędą się również warsztaty realizowane w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na temat produkcji rodzin i odkładów pszczelich jako dodatkowego dochodu z pasieki. Ponadto na targach prezentowane będą poletka doświadczalne PODR w Szepietowie.

 PROGRAM

24 maja 2014 r. (sobota) – tereny wystawowe

9.30 Otwarcie Targów

10.00 Konferencja wojewódzka Racjonalne użytkowanie łąk i pastwisk oraz pozyskiwanie pasz z użytków zielonych, a efektywność produkcji mleka (namiot PODR)

Program konferencji:

Nowe trendy w produkcji pasz objętościowych – mgr inż. Patryk Pawlak, Sowul & Sowul,

TUZ – niewykorzystany potencjał białka z pola – Aleksander Gruszko, Timac Agro Polska,

Dobór odpowiednich gatunków traw do stanowiska kluczem do uzyskania wysokojakościowej paszy objętościowej w gospodarstwie – Marcin Mierzejewski, DSV Polska

11.30 Wykład: Innowacyjne rozwiązania technologiczne stosowane w budownictwie inwentarskim – Kazimierz Szmurło, PODR w Szepietowie i Tomasz Ladziński, Budownictwo Ogólne „Ladziński”, Andrzej Dunaj, KSB Grupa,

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań OZE – Krzysztof Brzozowski CTE w Świdnicy; NIBE-Biawar, Białystok

25 maja 2014 r. (niedziela) – tereny wystawowe

10.00 Renowacja trwałych użytków zielonych w województwie podlaskim – prof. dr hab. Kazimierz Grabowski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (namiot PODR)

12.00 Rozstrzygnięcie konkursów: Hit Zielonej Gali i Hit Targów Budowlanych

12.15 Pokaz bezpiecznej obsługi maszyn do zbioru zielonek – KRUS w Białymstoku – Marek Milewski

12.30 POKAZ ZIELONEJ GALI

W programie również:

• Prezentacja upraw doświadczalnych PODR w Szepietowie,

• Pokaz techniczny tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego,

• Prezentacja projektów domków niskoenergetycznych – CTE w Świdnicy,

Produkcja rodzin i odkładów pszczelich – dodatkowy dochód z pasieki – warsztaty realizowane w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (10.00 wykład – sala nr 4, 12.00 warsztaty – pasieka).