Według rankingu Europejskiej Agencji Środowiska polskie miasta pozostają jednymi z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Na liście 50 ośrodków w Europie z najgorszą jakością powietrza, aż 36 znajduje się w Polsce, w tym takie jak Łomża, Kraków, Warszawa, Katowice i Wrocław. Zanieczyszczenie powietrza szczególnie w małych miejscowościach powstaje głównie w wyniku spalania odpadów
w gospodarstwach domowych, w piecach, kotłach centralnego ogrzewania, czy na otwartej przestrzeni.  Proces spalania przebiega w zbyt niskiej temperaturze (180-500°C), czas spalania jest krótki, a jego skutkiem są liczne szkodliwe produkty, np. tlenek węgla (czad), dioksyny, uważane za jedne z najbardziej toksycznych substancji chemicznych, tzw. związki WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne)
o silnych właściwościach rakotwórczych, tlenki siarki i azotu, chlorowodór oraz duża ilość drobnych pyłów, które są niezmiernie szkodliwe dla układu oddechowego człowieka z uwagi na bardzo małe wymiary cząstek. Spalając plastik niszczymy surowiec do recyklingu, ale także emitujemy do powietrza pyły i inne szkodliwe substancje, przyczyniając się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza w najbliższym otoczeniu, szkodząc sobie i innym. Potencjalne znikome korzyści (oszczędność opału) nie mogą być żadnym argumentem w zestawieniu z ogromnymi negatywnymi skutkami palenia.

Chcąc poprawić jakość powietrza w Polsce najpierw należy obalić mity panujące wśród mieszkańców. Pierwszym z nich jest to, że mały piec nie szkodzi.  Obecnie w Polsce jest ponad 3 miliony kopciuchów
do wymiany. Jeżeli taką świadomość, że małe nie szkodzi mają wszyscy ich właściciele, problem znacząco się mnoży. Następnym problemem, którego obawiają się mieszkańcy domów jednorodzinnych są wysokie koszty modernizacji. Problem wysokich kosztów często wynika z braku świadomości, że na wymianę źródła ciepła można uzyskać dofinansowanie. Im mniejsza wartość dochodu przypadająca na mieszkańca, tym dofinansowanie będzie większe.

W styczniu 2023 r. wystartowała trzecia odsłona programu Czyste Powietrze. Dzięki wprowadzeniu nowych zasad inwestorzy, którzy zdecydują się nie tylko na wyminę pieca, ale też na całościową termomodernizację, mogą uzyskać wyższe dofinansowanie. Taka inwestycja może obniżyć zapotrzebowanie domu na energię nawet o 70 procent. W ten sposób można znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie oraz zmniejszyć emisję pyłów i szkodliwych substancji do atmosfery. Podczas ogrzewania nieocieplonego lub słabo ocieplonego domu ciepło ucieka przez ściany i dach, przez co musimy grzać więcej i dłużej.

W tegorocznej edycji programu ustalono trzy progi dotacji: do 66 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 tys. zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania oraz do 135 tys. zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.

Z programu Czyste Powietrze można sfinansować zakup i montaż materiałów do docieplenia ścian, wykonanie izolacji dachu, wymianę okien oraz drzwi i bram garażowych.

Aby uzyskać wsparcie należy złożyć wniosek. Można to zrobić zarówno przez internet lub w formie papierowej  w siedzibie właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub w siedzibie gminy, z którą WFOŚ i GW podpisał porozumienie. Dokumenty można wysłać pocztą lub kurierem. Generator wniosków znajduje się na stronie NFOŚ i GW. W czasach rosnących cen energii warto więc zadbać o ocieplenie domu i tym samym obniżenie domowych rachunków.

Fundusze Europejskie Program Regionalny Podlaskie