Dożynki Gminne w Nowych Piekutach to uroczystość, która na stałe zagościła w kalendarzu Gminy. W tym roku, 3 września, obchodzono je po raz XXI. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą dziękczynną za zebrane plony w kościele parafialnym pw. Św. Kazimierza w Nowych Piekutach. Następnie odbył się tradycyjny korowód dożynkowy na czele z Starostami Dożynek Panią Emilią Piekutowską i Panem Wojciechem Łapińskim. Zebranych gości, rolników, przedsiębiorców i mieszkańców powitał Wójt Gminy Pan Marek Kaczyński.

W tym roku zaszczycili nas znakomici goście: Pan Dariusz Piontkowski Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Wiceminister Edukacji i Nauki z małżonką, Pan Jacek Bogucki Senator Rzeczypospolitej Polskiej wraz z małżonką Panią Anną Bogucką Burmistrz Czyżewa, Pani Bogusława Szczerbińska Wicewojewoda Podlaski, Pan Łukasz Siekierko Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, Pan Stanisław Łuniewski Konsul Honorowy Bośni i Hercegowiny, Dyrektor Generalny PU-A „ASTWA”, Pan Krzysztof Gołaszewski Burmistrz Łap z małżonką, Pan Wojciech Sokołowski Komendant Powiatowy PSP w Wysokiem Mazowieckiem, Pani Elżbieta Żebrowska Skarbnik Powiatu Wysokomazowieckiego.

Po oficjalnej części uroczystości na zgormadzonych czekało wiele atrakcji. Koła gospodyń wiejskich z terenu gminy przygotowały dożynkowe stoiska z pysznymi regionalnych smakowitościami. Kolorowe stoły przygotowały KGW Janko-wianki, Kostrowianki, Przyjazna Wieś, Rzepinki, Śliwowianki, Żochowiacy. W trakcie dożynek pracowała komisja konkursowa, która wybrała najpiękniejszy wieniec dożynkowy, najlepszy tradycyjny stół wiejski, najlepszą tradycyjną potrawę, najsmaczniejszą własną nalewkę oraz najpiękniejszy wianek.

Rozegrano również finał rozgrywek o Puchar Wójta Gminy Nowe Piekuty. Po ciężkiej walce puchar zdobyła drużyna z Jabłoni Kościelnej.

Wśród atrakcji była parada motocykli, występy muzyczne i zabawa taneczna. Najmłodsi mogli oddać się szaleństwom na dmuchanym placu zabaw, eurobungee, czy wziąć udział w animacjach. Dużym powodzeniem cieszyła się zagroda z kucykami.

Wszystkim zgromadzonym gościom czas umilili Chór „Swojskie Melodie”, zespół „Narwianie” oraz zespół Sami Swoi. Gwiazdą wieczoru był zespół ENJOY, a wieczorną zabawę taneczną, która trwała do późnych godzin wieczornych poprowadził DJ Mateusz Szulc.

Partnerami w organizacji XXI Dożynek Gminnych byli OSP KSRG Nowe Piekuty, Fundacja A.I.D.G. ze Stokowiska oraz GOK Nowe Piekuty.

Fundusze Europejskie Program Regionalny Podlaskie