W niedzielę, 23 lipca w Ciechanowcu odbył się 13. Zajazd Wysokomazowiecki prezentujący historię Polski i patriotyczne korzenie regionu.

W wydarzeniu wzięli udział m. in. Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński, Senator Jacek Bogucki, Burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki, Burmistrz Czyżewa Anna Bogucka, Dyrektor Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu Dorota Łapiak czy Posłanka na Sejm RP Aleksandra Szczudło.

Dzień pełen wydarzeń rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Po mszy, odbyła się odezwa i zaciąg szlachty na wojnę moskiewską, a następnie przemarsz wojsk na tereny Muzeum Rolnictwa. Mieszkańcy Ciechanowca i okolic mieli okazję podziwiać na żywo historyczne postaci, w tym Zygmunta III Wazę, lisowczyków i husarię oraz zwiedzić obozowisko szlacheckie, wziąć udział w warsztatach kuglarsko-chorągwiarskich, czy zrobić zdjęcie z drapieżnymi ptakami u sokolników.

Głównym punktem dnia była bitwa, którą nazwano „Kreml jest nasz”. Było to niesamowite widowisko, pełne energii i emocji, wystąpiło w nim kilkudziesięciu rekonstruktorów z całego kraju.

Na koniec zaproszono wszystkich na spektakl „Damy i Huzary” w wykonaniu Teatru „Parabuch”.

Fundusze Europejskie Program Regionalny Podlaskie