1 czerwca około 400 dzieci z Gminy Nowe Piekuty swoje święto obchodziło w Jabłoni Kościelnej 
w ramach Dnia Dziecka z Rodziną.

Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Gminy Nowe Piekuty, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II
w Jabłoni Kościelnej oraz Gminny Ośrodek Kultury w  Nowych Piekutach.

Imprezę od złożenia życzeń dzieciom rozpoczął Pan Marek Kaczyński – Wójt Gminy Nowe  Piekuty. Następnie odbyło się rozstrzygnięcie konkursów plastycznego i historycznego „Ks. Kruszewski Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, nagrody laureatom i uczestnikom wręczyli Pan Paweł  Kornacki – Specjalistę Biura Badań Historycznych Oddziału IPN w Białymstoku, Pan Marek Kaczyński Wójt Gminy Nowe Piekuty oraz Pan Marek Łopieński – Właściciel Firmy BUD-MAR. 

Z kolei na scenie prezentowały się dzieci. Można było podziwiać m.in.:  musical w wykonaniu uczniów
i rodziców i pokazy choreograficzne przygotowane przez uczniów SP w Jabłoni Kościelnej, koncert piosenek we wspólnym wykonaniu uczniów SP w Nowych Piekutach i  w  Jabłoni Kościelnej, pokaz tańca WINGEE – SUPER Rockets. W trakcie imprezy odbyła się także prelekcja profilaktyczna prowadzona przez  Annę Żebrowską – Profilaktyka Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem i aspiranta Artura Łopieńskiego – Dzielnicowego Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem oraz „Nauka savoir vivre” przygotowana przez KGW Śliwowianki. Dzieci rywalizowały w „wesołych i zdrowych zawodach sportowych” na palcu przed szkołą i na Orliku. Milusińscy chętnie korzystali z przygotowanych dla nich mnóstwa atrakcji m.in.: przejazdy kucykiem, wóz strażacki i policyjny,  zjeżdżalnia, eurobungee, malowanie twarzy, tatuaże,  baloniki, animacje. W tym dniu nie zabrakło zdrowych przekąsek, słodkich wypieków oraz waty cukrowej, popcornu i mnóstwa innych pyszności przygotowanych przez rodziców z SP w Jabłoni Kościelnej i w Nowych Piekutach oraz KGW z terenu Gminy Nowe Piekuty – Śliwowianki, Żochowiacy, Rzepinki, Kostrowianki, Przyjazna Wieś, Janko-wianki.

Pyszne lody, napoje i bogata oprawa imprezy zostały zapewnione  dzięki wielkiemu sercu Sponsorów, tj.:  Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, SBR Szepietowo, GK Mlekovita, Firma TEDI, Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe Rolteks – Sokoły, Fundacja Zdrowy Styl Życia, Centrum Medyczne – Gajda Med, Sklep Spożywczo – Przemysłowy ABC Plus,  „Office Service” w Białymstoku, „Wojteks” w Nowych Raciborach, Stanisława Olędzka „Praktyka Lekarza Rodzinnego” w Szepietowie, Firma, TWOJA PASZA”, Firma „Holistic Masaż
i Dietetyka”, firma Automaty Żywnościowe VENKA, Pan Krzysztof Jabłoński – stoisko z kucykiem. KGW
z terenu Gminy Nowe Piekuty, które dzięki udziałowi w projekcie dotowanym przez Fundusz Sprawiedliwości wspierały organizacyjnie Dzień Dziecka z Rodziną w Jabłoni Kościelnej.

Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali nauczyciele ze Szkół Podstawowych w Jabłoni Kościelnej i w Nowych Piekutach oraz niezawodni druhowie z OSP w Jabłoni Janowcach i w Jabłoni Kościelnej.

Fundusze Europejskie Program Regionalny Podlaskie