26 czerwca 2024 roku w Powiatowym Zakładzie Aktywności Zawodowej w Krzyżewie odbyło się Święto Dziecka i Rodziny dla wszystkich rodzin zastępczych z powiatu wysokomazowieckiego. Organizatorem imprezy było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem, które do współpracy zaprosiło również Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Krzyżewie, Komendę Powiatową Policji w Wysokiem Mazowieckiem, I Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej w Białymstoku, Bank Spółdzielczy w Wysokiem Mazowieckiem. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Wysokomazowiecki Pan Bogdan Zieliński.

Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego przywitania przez Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem Panią Iwonę Kalinowską przybyłych gości, a przede wszystkim rodzin zastępczych wraz z wychowankami. Następnie głos zabrał Pan Leszek Dąbrowski – członek Zarządu Powiatu Wysokomazowieckiego, który również przywitał wszystkich zebranych. Następnie złożono rodzinom zastępczym serdeczne podziękowania, za pełnienie przez nich tak bardzo ważnej funkcji, a także za trud, wysiłek, zaangażowanie i wielkie poświęcenie na rzecz swoich wychowanków. Najlepsze życzenia skierowane zostały również do podopiecznych rodzinnej pieczy zastępczej.

Pracownicy Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej na czele z Kierownikiem Panią Natalią Roszkowską przygotowali poczęstunek oraz atrakcje dla podopiecznych i ich opiekunów. W czasie uroczystości zebrani goście mieli okazję m.in. skorzystać z przejażdżki konnej Ponadto rodziny zastępcze miały możliwość zrobienia wspólnych zdjęć na tle przepięknej ścianki balonowej, którą przygotowała Księgarnia Weź Poczytaj z Wysokiego Mazowieckiego. Dla dzieci zorganizowane były konkurencje sportowe, malowanie twarzy, plecenie warkoczyków, bańki mydlane, rysowanie kredą, robienie tatuaży, rozbijanie piniaty. Dużą atrakcją cieszyły się wynajęte dmuchańce. Największy uśmiech na twarzy gości wywołały chodzące maskotki: Pan Beesik i Pani Inwestycja reprezentujące Bank Spółdzielczy w Wysokiem Mazowieckiem, które rozdawały balony, ulotki i inne gadżety z logiem Banku. Uczestnicy mogli również odwiedzić stoisko profilaktyczne Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem i zapoznać się z zasadami obowiązującymi w ruchu drogowym, a także strukturą funkcjonowania jednostki. Funkcjonariusze przygotowali wiele konkurencji i zabaw, które umiliły przybyłym czas. Uwagę rodziców zastępczych i dzieci przyciągało także stoisko I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, na którym można było zobaczyć, jak wygląda sprzęt wojskowy i umundurowanie żołnierza. Ciekawym dodatkiem był wojskowy quad. Ponadto pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem przeprowadzili zabawy z chustą animacyjną i piłkami.  Na wszystkich podopiecznych czekały nagrody podarowane przez sklep „PUCHATEK Świat Dziecka”. Wśród słodkich niespodzianek dla gości znajdował się deserki, lody, batoniki (podarowane przez Spółdzielnię Mleczarską MLEKOVITA), a  także tort przygotowany specjalnie na Święto Dziecka i Rodziny 2024,  przekazany przez  Cukiernię „ANNA”.

Jednym z punktów imprezy było ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego „RODZINNA MOC – NISZCZY PRZEMOC” organizowanego przez PCPR w Wysokiem Mazowieckiem. Do konkursu zgłosiło się 9 rodzin zastępczych wraz z wychowankami rodzinnej pieczy zastępczej. Komisja wyłoniła 3 pierwsze miejsca i przyznała 6 wyróżnień. Wszystkim uczestnikom wręczone zostały dyplomy oraz nagrody.

Święto Dziecka i Rodziny po raz kolejny było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i cennych rad  między rodzicami zastępczymi i wyrażenia opiekunom wdzięczności za ich codzienną pracę. Stanowiło ono również możliwość integracji i głębszego poznania się przez dzieci przebywające w pieczy zastępczej.

Wydarzenie zostało sfinansowane przez Zarząd Powiatu Wysokomazowieckiego, Bank Spółdzielczy w Wysokiem Mazowieckiem i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem.

Wszystkim uczestnikom imprezy serdecznie dziękujemy za przybycie i mamy nadzieję, że w pamięci na długo pozostaną miłe wspomnienia z tego spotkania.

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem pragnie serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom, którzy materialnie, rzeczowo i finansowo, wsparli to nasze przedsięwzięcie, a w szczególności:

  • Zarządowi Powiatu Wysokomazowieckiego za wsparcie finansowe wydarzenia;
  • Bankowi Spółdzielczemu w Wysokiem Mazowieckiem za wsparcie finansowe oraz aktywne zaangażowanie (chodzące maskotki) w organizację imprezy;
  • Sklepowi „PUCHATEK Świat Dziecka” za podarowane upominki dla podopiecznych;
  • Cukierni  „ANNA” za słodki upominek w postaci tortu;
  • Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA za przekazanie produktów dla wychowanków rodzinnej pieczy zastępczej;
  • Księgarni Weź Poczytaj za przygotowanie wspaniałej ścianki balonowej.
Fundusze Europejskie Program Regionalny Podlaskie