Kazimierz Kamieński ” ps. „Gryf”, Huzar” ur. 8 stycznia 1919 w Markowie Wólce w gm. Nowe Piekuty – oficer rezerwy Wojska Polskiego, dowódca partyzancki AK , AKO i Zrzeszenia WIN, jeden z najdłużej walczących żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Trzynaście lat nieprzerwanie walczył z obydwoma wrogami wolności Polski – z hitlerowskimi Niemcami i z komunistami, zarówno z Sowietami, jak i z rodzimymi zdrajcami Ojczyzny. ” Huzar” został podstępnie schwytany w 1952 r. i rok później rozstrzelany w białostockim więzieniu na mocy komunistycznego wyroku 11 października 1953 roku. Miejsce jego pochówku do dziś jest nieznane.

Mieszkańcy Gminy Nowe Piekuty co roku wspominają bohaterskiego żołnierza. W kościele parafialnym pw. św. Kazimierza w Nowych Piekutach odbyła się msza święta w intencji mjr. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” oraz jego żołnierzy.

W dalszej części zgromadzeni goście oraz delegacje – wśród nich m.in. Bogdan Zieliński Starosta Wysokomazowiecki, Dariusz Piontkowski Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Wiceminister Edukacji i Nauki, Jacek Bogucki Senator Rzeczypospolitej Polskiej , Bohdan Józef Paszkowski Wojewoda Podlaski, Stanisław Łuniewski właściciel PU-A „ASTWA”, Łukasz Siekierko Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, Pan Roman Czepe Wicestarosta Białostocki, Burmistrzowie oraz Wójtowie z zaprzyjaźnionych gmin udali się pod pomnik poświęcony majorowi oraz Żołnierzom AK, gdzie odśpiewano hymn, a takze złożono kwiaty i zapalono znicze.

Fot. Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku

Fundusze Europejskie Program Regionalny Podlaskie