W dniach 8-14 sierpnia 2023 odbyła się XVI Rowerowa Pielgrzymka z Wysokiego Mazowieckiego na Jasną Górę organizowana przez Stowarzyszenie „Cykliści”.

Pielgrzymka rozpoczęła się mszą świętą w Kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła koncelebrowaną przez proboszcza parafii ks. Edwarda Łapińskiego oraz księży Dariusza Kuligowskiego
i Marka Chrzanowskiego. We mszy wzięła udział pani Mirosława Wyszyńska, żona ś.p. Józefa Wyszyńskiego, założyciela Stowarzyszenia „Cykliści” i pierwszego organizatora pielgrzymki.

Opiekę duchową pielgrzymki sprawował ks. Dariusz Kuligowski z Łap, funkcję przewodników pełnili: Józef Dmochowski i Stanisław Pasternak, opiekę medyczną zapewniał ratownik medyczny Karol Nowicki, sprawy finansowe prowadził Zdzisław Ostrowski.

Pielgrzymi szlak liczył 440 km. Pielgrzymi pokonywali w ciągu dnia etapy o długości od 50 do 95 km. Pielgrzymka miała charakter religijno-sportowy oraz dziękczynno-pokutny, stanowiła wspólnotę ludzi, którą łączy wspólna modlitwa oraz pasja do jazdy na rowerze. Poza wymiarem duchowym, pielgrzymi doskonalili umiejętność długotrwałej i bezpiecznej jazdy na rowerze w kolumnie, po drogach wszystkich kategorii, niejednokrotnie o bardzo wzmożonym ruchu.

Pielgrzymi codziennie uczestniczyli we Mszy Św., Apelu Jasnogórskim, odmawiali Różaniec i Koronkę do Miłosierdzia Bożego, słuchali konferencji, na jednym z postojów odprawili Drogę Krzyżową. Jak co roku odwiedzili Zuzelę, miejsce urodzin Prymasa Tysiąclecia, gdzie zwiedzili Muzeum Lat Dziecięcych Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz modlili się w intencji jego rychłej kanonizacji. Ponadto pielgrzymi nawiedzili Sanktuaria Maryjne w Miedznej, Lewiczynie, Paradyżu, Gidlach oraz Sanktuarium Św. Ojca Pio na Świętej Górce Przeprośnej.

Pielgrzymi pamiętali o wszystkich, którzy pomogli w organizacji pielgrzymki: wysokomazowieckich samorządowcach, firmach i osobach, które udzieliły wsparcia finansowego lub materialnego oraz tych, którzy okazywali życzliwość na trasie przejazdu.

Trudy pielgrzymki pokonało 40 osób, 25 mężczyzn oraz 15 kobiet. Najstarszy uczestnik miał 71 lat, najmłodsza uczestniczka 11 lat. Po raz pierwszy pielgrzymowało 12 osób. Pogoda dopisała pielgrzymom, świeciło słońce i oprócz pierwszego dnia powiewał sprzyjający wiatr. Tylko podczas jednego odcinka, pielgrzymów orzeźwił lekki deszczyk.

W dniu 13 sierpnia pielgrzymi połączyli się z Pieszą Pielgrzymką Łomżyńską i wspólnie weszli na Jasną Górę. Pielgrzymka zakończyła się 14 sierpnia Eucharystią sprawowaną na szczycie Jasnej Góry, po której pielgrzymi wrócili autokarem do Wysokiego Mazowieckiego.

Pielgrzymkę wsparli:

Samorząd Powiatu Wysokomazowieckiego, Samorząd Miasta Wysokie Mazowieckie, Samorząd Gminy Wysokie Mazowieckie, Grupa Mlekovita, P.H.U. DOM WESELNY „Kuczyn” Maria Jolanta Puchalska, Zajazd Nad Wodą w Kałuszynie, wysokomazowieccy radni, byli pielgrzymi oraz przedsiębiorstwa i osoby fizyczne, którym serdecznie dziękujemy.

Fundusze Europejskie Program Regionalny Podlaskie