W związku z narastającym zagrożeniem epizootycznym, 15 kwietnia 2025 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem przewodnim była pryszczyca – wysoce zaraźliwa wirusowa choroba zwierząt parzystokopytnych.

Choroba rzadko przenosi się na ludzi i nie stanowi poważnego zagrożenia dla ich zdrowia, jej wystąpienie w hodowlach zwierząt pociąga jednak za sobą ogromne straty ekonomiczne i logistyczne. W przypadku potwierdzenia ogniska, wprowadzane są natychmiastowe restrykcje: zakaz przemieszczania zwierząt, likwidacja stad, dezynfekcja gospodarstw, ograniczenia w handlu oraz konieczność wyznaczenia i zabezpieczenia grzebowisk dla padłych zwierząt.

Posiedzeniu zespołu przewodniczył Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński. Członkowie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, przedstawiciele służb i inspekcji, a także burmistrzowie i wójtowie gmin z terenu powiatu wysokomazowieckiego omówili możliwe scenariusze działania w przypadku wystąpienia zagrożenia.

Głównym punktem posiedzenia była prezentacja przedstawiona przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, Sławomira Wołejko. Przedstawił on aktualną sytuację epizootyczną w regionie i za granicą, objawy kliniczne pryszczycy, sposoby rozpoznawania choroby oraz środki bioasekuracyjne, jakie należy wdrożyć w gospodarstwach utrzymujących zwierzęta wrażliwe.

Ważnym aspektem posiedzenia, było także omówienie lokalizacji grzebowisk na terenie poszczególnych gmin, które w przypadku rozwoju sytuacji mogą być wykorzystane do bezpiecznego i zgodnego z przepisami utylizowania zwierząt. Temat ten wywołał dyskusję, wskazując na potrzebę aktualizacji lokalnych planów kryzysowych.

Spotkanie podkreśliło znaczenie współdziałania pomiędzy służbami weterynaryjnymi, strażami pożarnymi, Policją, samorządami oraz administracją rządową.

Starosta  zaapelował do rolników i hodowców powiatu o przestrzegania podstawowych zasadach bioasekuracji: ścisłej ewidencji przemieszczania zwierząt oraz natychmiastowym zgłaszaniu objawów chorobowych do lekarza weterynarii, ograniczeniu wizyt osób postronnych w gospodarstwach, dezynfekcji obuwia i sprzętu.

W dalszej części posiedzenia omówiono zadania organów samorządu terytorialnego w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej zawarte w ustawie z dnia 5 grudnia 2024r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

W czasie ożywionej dyskusji burmistrzowie i wójtowie gmin z terenu powiatu wysokomazowieckiego podkreślili ogrom wyzwań jakie stoją przed samorządami w procesie wdrażania ustawy.

Fundusze Europejskie Program Regionalny Podlaskie