Zwiedzamy Wenecję, Weronę i Gardę w ramach programu edukacyjno-kulturowego!
Jednostka: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu
Staże zawodowe na terenie Włoch. Wyjazd w dniach 25 maja – 8 czerwca 2024 r.
Relacja z dnia 01.06.2024
No i nadszedł czas chyba najbardziej upragnionej przez naszą młodzież wycieczki – WENECJA! Miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem, stolica regionu Wenecja Euganejska. Przez ponad tysiąc lat (726–1797) miasto było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej, która była jedną z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego. Z okresu największego rozkwitu Republiki (XIII-XVI wiek) pochodzą liczne zabytki miasta, których bogactwo i forma decyduje o pierwszorzędnym znaczeniu Wenecji jako ośrodka turystyki nie tylko w skali Włoch, ale też w skali ogólnoświatowej. Zabytki te, tworząc unikatowy zespół urbanistyczny miasta kanałów i mostów, stanowią o uznaniu Wenecji za jedną z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa ludzkości.
Podczas całego dnia spędzonego w tym cudownym mieście młodzież miała okazję zobaczyć takie zabytki jak Pałac Dożów, Bazylika i Plac Świętego Marka, Most Westchnień, Placyk wenecki, Kanał Grande oraz wiele innych zabytków pochodzących z różnych epok historycznych, charakteryzujących się niepowtarzalnym stylem i klimatem. Był to fantastycznie spędzony czas!
Relacja z dnia 02.06.2024
Drugi i jakże owocny dzień programu edukacyjno-kulturowego za nami! Pierwsza jego część młodzież spędziła na wycieczce po mieście Romea i Julii, czyli Weronie! Okazało się ono malowniczą i piękną miejscowością, pełną typowej włoskie architektury oraz różnego rodzaju zabytków, pamiętających jeszcze czasy starożytne! Podczas dnia pełnego atrakcji uczniowie zwiedzieli: Arena di Verona, Piazza Bra, Piazza dei Signiori Piazza Erbe, pozostałości fortyfikacji rzymskich, średniowieczną starówkę. Przeszli również przez średniowieczny kamienny most (Monte Pietra) prowadzący do starej części miasta. Nie zabrakło również wizyty pod najbardziej romantycznym balkonem świata – u Julii Capuletti, którą wszyscy powinni znać z powieści Szekspira. Całość zrobiła na młodzieży ogromne wrażenie i miejmy nadzieje, że jeszcze kiedyś tam wrócą.
Drugim punktem programu była wizyta w miejscowości Sirmione nad Jeziorem Garda. Jest to jedna z najsłynniejszych miejsc nad tym pięknym zbiornikiem wodnym, który według wielu jest znacznie bardziej atrakcyjny niż znajdujące się na północ od Mediolanu Jezioro Como. Miasteczko z trzech stron otoczone jest wodą co zapewniania wiele atrakcji wodnych i duży rozwój tej gałęzi turystyki. Dopełnieniem krajobrazu są znajdujące się nieopodal góry.
Program zawodowych staży zagranicznych w ramach realizacji projektu nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000128025, w ramach Akredytacji Erasmusa nr: 2020-1-PL01-KA120-VET-096065.
Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000128025 jest realizowany w okresie 01.06.2023 – 31.08.2024 w ramach Akredytacji Erasmusa nr 2020-1-PL01-KA120-VET-096065, którą ZSOiZ w Ciechanowcu otrzymał na lata 2021-2027.
Głównym celem projektu w ramach III edycji Akredytacji Erasmusa jest wzrost atrakcyjności, jakości, efektywności i skuteczności zawodowego kształcenia praktycznego w ZSOiZ w Ciechanowcu, poprzez dalszy rozwój współpracy z zagranicznymi przedsiębiorcami oraz stworzenie nowych możliwości rozwoju zawodowego 26 uczniów Szkoły.
Cele szczegółowe (cele hybrydowe tj. ilościowo-jakościowe):
- Realizacja mobilności zagranicznej, ukierunkowanej na rozwój kompetencji zawodowych 26 uczniów oraz zwiększenie ich szans na znalezienie zatrudnienia w Polsce i za granicą.
- Przygotowanie programów praktyk/staży obejmujących 26 uczniów kształcących się w ramach 4 zawodów: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik budownictwa, technik usług fryzjerskich oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej, ich realizacja w włoskich przedsiębiorstwach branży budowlanej, fryzjerskiej i projektowo-poligraficznej.
- Włączenie w realizację projektu przynajmniej 18 uczniów z tzw. mniejszymi szansami.
- Rozwój kompetencji językowych 26 uczniów.
- Rozwój kompetencji kluczowych u 26 uczniów, w tym podstawowych i przekrojowych umiejętności takich jak przedsiębiorczość, komunikacja, praca w zespole i innych kompetencji społecznych.
- Zacieśnienie i pogłębienie 4 dotychczasowych partnerstw ponadnarodowych, celem dalszej wymiany dobrych praktyk w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego oraz nabycia doświadczenia w realizacji projektów międzynarodowych we współpracy z partnerami z Włoch.
- Rozwój systemów właściwego oceniania, metod certyfikacji oraz walidacji opartych na efektach nauczania oraz stosowania narzędzi powodujących rozpoznawalność umiejętności i kwalifikacji poza granicami kraju.
Każdy z projektów realizowanych w ramach Akredytacji Erasmusa jest kolejnym krokiem milowym na drodze do realizacji Europejskiego Planu Rozwoju ZSOiZ w Ciechanowcu. Cele poszczególnych przedsięwzięć wpisują się w Cele Akredytacji Erasmusa, przyczyniając się do ich stopniowego rozwoju i końcowego osiągania.