W terminie od 26 lipca do 1 sierpnia br. Pieśni i Tańca „Podlasie” Gminnego Ośrodka Kultury w Szepietowie przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem przebywał w bułgarskim Nesebyr gdzie koncertował promując Gminę Szepietowo, Powiat Wysokomazowiecki a także kulturę ludową regionu i kraju. Zespół w dniu 30 lipca br. zdobył Nagrodę Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru „Nestiya Black Sea Pearls” w Słonecznym Brzegu.

Doceniono również indywidualnie dwoje tancerzy Zespołu:

– Wiktoria Tymińska zajęła 1-miejsce w kategorii „Najlepsza Tancerka Festiwalu”

– Filip Burdak otrzymał tytuł „Mister Festiwalu”.

Czas pomiędzy występami członkowie Zespołu wraz z opiekunami spędzali na aktywnym zwiedzaniu miasta i jego okolic. Nie zabrakło także wyjątkowych atrakcji jak podróż kolejką turystyczną, rejs statkiem po Morzu Czarnym czy spacer ulicami zabytkowej części Nesebyr, które z uwagi na zachowane cenne elementy architektury znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO z ponad trzema tysiącami lat historii miasta. W drodze powrotnej do Polski Zespół zwiedził węgierską stolicę Budapeszt.

Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” GOK w Szepietowie w czasie pobytu w Bułgarii wystąpił podczas 3 festiwalowych koncertów.  Zespół ze swoim programem zagościł w 3 miejscowościach tj. Sweti Wlas, Nesybyr i Primorsk.

ZPiT „Podlasie” zaprezentował program złożony zarówno z tradycyjnych tańców i pieśni jak również z pogranicza gatunków muzyki rozrywkowej i folk. Jury przyznając Nagrodę Grand Prix doceniło przede wszystkim autentyczność, piękno i żywiołowość występów Zespołu.

Międzynarodowa nagroda to ogromne wyróżnienie dla Zespołu i ich talentu. Obserwując ciężką i systematyczną pracę tancerzy i instruktorów nagroda ta jest zapewne zaczątkiem do zdobywania kolejnych trofeów. Zdobycie Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Bułgarii jest dowodem na to, że Zespół jest prawdziwą dumą naszego regionu i wspaniałym propagatorem polskiej kultury ludowej.

Fundusze Europejskie Program Regionalny Podlaskie